Centrum aktywizacji zawodowej to wyspecjalizowana komórka organizacyjna, wyodrębniona w ramach powiatowego urzędu pracy, która realizuje zadania z zakresu usług rynku pracy oraz jego instrumentów.
Aktywizacja zawodowa niezbędna jest dla osób z niepełnosprawnością, ponieważ dzięki niej mogą one otrzymać profesjonalną pomoc w znalezieniu pracy zgodnie z posiadanymi kompetencjami. W Internecie mnóstwo jest ogłoszeń na temat zatrudniania osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności, ponieważ dzięki temu Pracodawca może odliczyć od pracownika część kosztów zatrudnienia. Jednakże często osoby z niepełnosprawnością nie chcą z nich korzystać. Jest to związane z tym, że oferty te dotyczą głównie pracy w charakterze sprzątaczki czy ekspedientki co jest poniżej ich ambicji i kwalifikacji zawodowej.
Osoba niepełnosprawna może zgłosić się do organizacji, gdzie ma możliwość rozmowy z doradcą zawodowym, który dzięki indywidualnemu podejściu nakierunkuje oraz pomoże w wyborze odpowiedniego zawodu. Wskaże on także zarówno mocne jak i słabe strony, a także przeprowadzi testy osobowości.
Po wydaniu opinii od doradcy zawodowego osoba zostaje uczestnikiem projektu, który składa się z części szkoleniowej, a potem z części stażu.
Podczas szkolenia można odbyć kurs według zainteresowań (na przykład komputerowy ETC i inne), gdzie uczestnik nabywa głównie twarde umiejętności.
Po pomyślnym zdaniu egzaminu uczestnik dostaje propozycję odbycia stażu, który zostaje starannie wybrany przez doradcę zawodowego. Tego typu oferta powinna być dostosowana w zależności od rodzaju niepełnosprawności, ewentualnie zapewnić dodatkowe pomoce czy znieść barierę architektoniczną. Jest to niezbędne do tego, aby stażysta mógł wypełnić swoje obowiązki jaki ma uzgodnione z pracodawcą.
Po podpisaniu umowy o organizację stażu z pracodawcą stażysta z orzeczeniem o niepełnosprawności ma prawo do siedmiogodzinnej pracy i do piętnastominutowej przerwy dwa razy dziennie. Dodatkową motywacją dla osoby niepełnosprawnej jest chęć rozwijania się oraz otrzymania stypendium stażowego oraz zwrot kosztów za transport z miejsca zamieszkania do miejsca odbycia stażu.
Opiekun stażu spełnia bardzo ważną rolę, gdyż monitoruje realizację przydzielonego w programie stażu zakresu obowiązków i celów edukacyjno-zawodowych. Udziela także informacje zwrotną stażyście na temat osiąganych wyników i stopnia realizacji zadań.,/p>
Dana osoba w trakcie stażu może dowiedzieć się czy pasuje jej taka forma pracy, czy chciałaby mieć taką ścieżkę zawodową lub inną. Staż trwa zazwyczaj kilka miesięcy, gdzie kończy się w terminie zgodnie z programem stażowym i otrzymaniem od Pracodawcy szczegółową opinią oraz referencjami.
Staż może zakończyć się zatrudnieniem u Pracodawcy lub pomocą ze strony doradcy zawodowej w znalezieniu pracy w innym miejscu.
Ogromną korzyścią dla osoby z niepełnoprawnością jest zdobycie doświadczenia zawodowego, rozwijanie kompetencji miękkich i twardych czy zawieranie nowych znajomości i poszerzanie perspektywy w wyborze drogi zawodowej. Stażysta musi wykazać chęć i pełne zaangażowanie w wykonywaniu swoich obowiązków, jeżeli miejsce pracy mu odpowiada. Wtedy być może Pracodawca zaproponuje mu umowę o pracę.
Warto nie tylko w stażu czy pracy angażować się, ale także poza pracą rozwijać swoje inne kompetencje. Przykładem może być podjęcie kursu czy studia podyplomowe czy zaoczne, gdzie można ubiegać się o dofinansowanie od Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w miejscu zameldowania z programu Aktywny Samorząd.
Często Pracodawca, który widzi, że Stażysta sam zgłasza potrzebę rozwoju zawodowego zdecydowanie lepiej ocenia przyszłego pracownika.
Aktywizacja zawodowa jest pomocna dla osób z niepełnosprawnością, gdyż mogą odkryć swój potencjał oraz podjąć wyzwanie jakim jest zatrudnienie w pracy.
Alicja Nowogrodzka