Dyrektor akademii:
dr Paweł Wiśniewski
Dyrektor akademii, członek zespołu dydaktycznego
Paweł Wiśniewski, działacz społeczny i prawnik. Absolwent WPiA Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach w zakresie Prawa (2003 rok) i Administracji (2001 rok). Ukończył Studia Podyplomowe „Zarządzanie projektami społecznymi – szkolenie służb zatrudnienia” na Katolickim Uniwersytecie Lubelski Jana Pawła II w Lublinie oraz Studia Podyplomowe z zakresu Organizacji Pomocy Społecznej na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie.
Długoletni Prezes Janowskiego Stowarzyszenia Niesienia Pomocy „Humanus” w Janowie Lubelskim, Wiceprezes i Członek Zarządu Polskiego Towarzystwa Polityki Społecznej, Oddział Lublin. Przewodniczący i Wiceprzewodniczący Rady Programowej Ogólnopolskiego Konwentu Centrów i Klubów Integracji Społecznej. Członek Rady ds. Polityki Senioralnej przy Ministrze Pracy i Polityki Społecznej.
Od 2016 roku jest Członkiem Rady Zatrudnienia Socjalnego przy Ministrze Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz wieloletnim członkiem komisji konkursowych, oceniających projekty w ramach programów resortowych w Ministerstwie Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. Został także powołany przez Marszałka Województwa Lubelskiego do Regionalnego Komitetu Rozwoju Ekonomii Społecznej Województwa Lubelskiego oraz do Regionalnej Komisji Egzaminacyjnej do spraw stopni specjalizacji zawodowej pracowników socjalnych województwa lubelskiego. Obecnie, współpracuje także z Wyższą Szkołą Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie oraz Kolegium Pracowników Służb Społecznych w Biłgoraju.
Z ekonomią społeczną ma do czynienia od wielu lat. W Janowie był prekursorem wielu działań na terenie powiatu janowskiego. Był Koordynatorem i ekspertem w kilkunastu projektach z zakresu ekonomii społecznej i zatrudnienia socjalnego, jest także autorem wielu publikacji i ekspertyz z tego tematu. Jest pomysłodawcą powołania, a od roku jest prezesem Fundacji Konwent klubów i Centrów Integracji Społecznej oraz Redaktorem Naczelnym czasopisma zatrudnieniesocjalne.pl.
Obecnie od 2 lat pracuje w Urzędzie Miejskim w Janowie Lubelskim jako doradca Burmistrza ds. Ekonomii Społecznej i prawnik w Ośrodku Pomocy Społecznej w Godziszowie, wcześniej przez 13 lat pracował jako konsultant-prawnik w Ośrodku Pomocy Społecznej w Janowie Lubelskim.
Zespół dydaktyczny:
dr Marta Komorska
Przewodnicząca zespołu dydaktycznego
Marta Komorska – Socjolog, doktor, Rektor i wykładowca w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie, wieloletni pracownik Instytutu Socjologii UMCS w Lublinie, członek Polskiego Towarzystwa Polityki Społecznej i Polskiego Towarzystwa Socjologicznego. Autorka ponad 40 publikacji naukowych z zakresu polityki społecznej, pracy socjalnej, zarządzania strategicznego.
Realizuje badania naukowe w obszarze pomocy społecznej, diagnozowania problemów społecznych, ekonomii społecznej, instytucji ochrony zdrowia oraz badania jakości usług instytucji publicznych, w tym reintegracji społecznej i edukacji. Posiada doświadczenie w przygotowaniu strategii polityki społecznej i strategii rozwiązywania problemów społecznych, badań ilościowych i jakościowych zarówno w obszarze diagnoz i analiz, jak i badań ewaluacyjnych.
Zainteresowania naukowe: porównawcza polityka społeczna w zakresie zabezpieczenia społecznego, problemy wykluczenia społecznego, rozwój społeczeństwa obywatelskiego, organizowanie społeczności lokalnych.
dr Anna Mazur
Członek zespołu dydaktycznego
Anna Mazur, ur. w 1986 roku, posiada tytuł doktora nauk społecznych w zakresie pedagogiki uzyskany na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II oraz tytuł magistra pedagogiki resocjalizacyjnej uzyskany na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Posiada doświadczenie zawodowe asystenta rodziny, mediatora i wykładowcy.
Społeczny kurator sądowy do spraw rodzinnych i nieletnich. Uczestniczyła w licznych projektach badawczych, autorka raportów badawczych i publikacji z zakresu pedagogiki i pomocy społecznej. Posiada kwalifikacje do pracy z rodziną przeżywającą trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych, z przemocą i innymi problemami. Koordynator Punktu Konsultacyjnego dla Rodzin przy Janowskim Stowarzyszeniu Niesienia Pomocy HUMANUS.
Zajmuje się problematyką resocjalizacji, wykluczenia społecznego, przestępczości i zachowań dewiacyjnych oraz pomocą społeczną. Jej zainteresowania i działania związane są z pracą z młodzieżą sprawiającą trudności wychowawcze i ich rodzinami oraz pogłębianiem wiedzy naukowej w zakresie pedagogiki, resocjalizacji i nauk pokrewnych.
dr Ewa Miszczak
Członek zespołu dydaktycznego
dr Ewa Miszczak – socjolog, w latach 2002-2016 asystent i adiunkt w Instytucie Socjologii UMCS, od 2016 r. pracownik naukowo-dydaktyczny w WSPA w Lublinie na kierunku socjologia. Autorka 2 autorskich publikacji monograficznych, 17 artykułów w recenzowanych czasopismach naukowych oraz 18 rozdziałów w recenzowanych pracach zbiorowych. Uczestniczka i prelegentka 14 konferencji naukowych o zasięgu krajowym i międzynarodowym.
Recenzentka podręcznika polskiej wersji publikacji projektu EduSenior: „Edukacja a jakość życia seniorów” oraz „Zestaw narzędzi ewaluacyjnych dla instytucji oświatowych – Zwiększanie wpływu edukacji na jakość życia seniorów”. Autorka części biuletynu informacyjnego Stowarzyszenie na Rzecz Integracji Społecznej „Modrzew”, Świdnik 2012 r. – opracowanie części merytorycznej dotyczącej sytuacji osób starszych na terenie województwa lubelskiego i podkarpackiego pt. „ Sytuacja osób starszych w wybranych województwach w Polsce”. Współautorka publikacji: J. Mika, E. Miszczak, Senior Fundraiser szansą na stabilizację i rozwój III sektora, Stowarzyszenie na Rzecz Integracji Społecznej „Modrzew”, Świdnik 2012. Prelegent konferencji szkoleniowej pt. „Solidarność międzypokoleniowa”, zorganizowanej przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Lublinie w dn. 22.11.2012: wystąpienie pt. „Starość a młodość: potrzeby, oczekiwania, stereotypy”. Prelegent w konferencji szkoleniowej pt. „Społeczne tabu – przemoc wobec osób starszych”, zorganizowanej przez Ośrodek Interwencji Szkoleniowej w Zamościu w dn. 07.11.2014 r., wystąpienie pt. Starzenie się społeczeństw. Przyczyny, konsekwencje, prognozy”.
Uczestnik semestralny (2011/2012) stażu naukowego w Instytucie Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego. Uczestnik wyjazdu studyjnego (2-6.05.2017) w ramach projektu Erasmus (for Training) do Islandii, Solheimar Eco-Village: pobyt we wspólnocie osób niepełnosprawnych, bezdomnych i w inny sposób wykluczonych społecznie oraz ich opiekunów – nawiązanie współpracy, nabycie informacji na temat specyfiki funkcjonowania oraz rozwiązań organizacyjnych. Uczestnik stażu w samorządzie gminy Grotte na Sycylii (20-31.08.2017) w ramach projektu „Polsko-włoski program Wsparcie dla rozwoju” z ramienia Stowarzyszenia „Ku Człowiekowi” w Lublinie, organizowanego przez Zarząd Regionu Środkowo-Wschodniego NSZZ Solidarność.
Członek Zespołu ds. Opracowania Wojewódzkiego Programu na Rzecz Osób Starszych na lata 2012-2015. Członek założyciel Stowarzyszenia „Ku Człowiekowi” w Lublinie. Członek towarzystw naukowych: Polskie Towarzystwo Socjologiczne, Polskie Towarzystwo Polityki Społecznej, Polskie Towarzystwo Religioznawcze.
dr Michał Wójcik
Członek zespołu dydaktycznego
Michał Wójcik – Socjolog, w latach 2003-2005 asystent w Samodzielnej Pracowni Badań Społeczno-medycznych Instytutu Medycyny Wsi w Lublinie, w latach 2004-2016 asystent w Zakładzie Socjologii Gospodarki i Organizacji – Instytut Socjologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Autor dwudziestu publikacji naukowych tematycznie powiązanych z wykluczeniem i nierównościami społecznymi oraz gospodarką społeczną. Biegle włada metodami badań społecznych i technikami komputerowej analizy danych. Posiada wieloletnią praktykę z zakresu prowadzenia autorskich badań sondażowych – w tym we współpracy z organizacjami pozarządowymi.
Służy wsparciem jako analityk rynku pracy, trener i koordynator badań społecznych. Konsultant w kancelarii doradczej Synergia. Członek Polskiego Towarzystwa Socjologicznego.
Zespół doradczy:
Andrzej Trzeciecki
Przewodniczący zespołu doradczego
Andrzej Trzeciecki od 2000 r. zajmuje się problematyką przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu, w tym w szczególności problematyką szeroko pojmowanej ekonomii społecznej, działalności podmiotów zatrudnienia socjalnego oraz spółdzielczości socjalnej . Długoletni pracownik MPIPS – Departamentu Pomocy i Integracji Społecznej, a od 2011 r. w Instytucie Rozwoju Służb Społecznych w Warszawie, dysponujący wyższym wykształceniem ekonomicznym i studiami podyplomowymi z zakresu zarządzania ekonomią społeczną na Uniwersytecie Warszawskim.
Aktywnie współpracuje od kilku lat z podmiotami ekonomii społecznej, w tym: CIS Chełm, KIS Janów Lubelski, KIS Nowa Szansa z Zamościa, oraz KIS Stella Dubienka, Spółdzielnią Socjalną Opoka z Kluczy.
Wyróżniony w 2009 r. przez Ogólnopolskie Forum Spółdzielczości Socjalnej w 2009 r. tytułem „Przyjaciel Spółdzielczości Socjalnej”.
Katarzyna Sokołowska
Członek zespołu doradczego
Katarzyna Sokołowska, Członek Zarządu, magister ekonomii – Wydział Nauk Społecznych KUL (2007 r), studia podyplomowe: organizacja pomocy społecznej, Wydział Filozofii i Socjologii UMCS oraz zarządzanie podmiotami gospodarki społecznej – ekonomia społeczna na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.
Od 2006 roku dyrektor Centrum Integracji Społecznej w Chełmie, pomysłodawca, współtwórca, a od 2011r. koordynator Klubu Integracji Społecznej działającego w strukturze Stowarzyszenia Wspierania Aktywności Społecznej Stella na terenie powiatu chełmskiego. Autorka i współautorka publikacji z zakresu ekonomii społecznej i zatrudnienia socjalnego.
Katarzyna Barczyk
Członek zespołu doradczego
Katarzyna Barczyk – Absolwentka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego kierunku socjologii. Ukończyła studia podyplomowe w 2008 r. z zakresu Przygotowania projektów i zarządzania funduszami unijnymi w Wyższej Szkole Ekonomii i Innowacji w Lublinie oraz w 2012 r. MBA Zarządzanie Zasobami Ludzkimi w Wyższej Szkole Administracji i Zarządzania w Lublinie.
Wieloletni pracownik administracji samorządowej, specjalista do spraw pozyskiwania i realizowania projektów miękkich (edukacyjnych i społecznych) oraz inwestycyjnych współfinansowanych ze środków unijnych i innych źródeł pomocowych. Autorka i realizatorka projektów w ramach RPO, POKL, PROW 2007-2013, Euroregion Bug, FIO, MPiPS. Współautorka wielu gminnych dokumentów planistycznych – Strategie Rozwoju, Strategie Informatyzacji. Wykonawca badań Sytuacja III Sektora w Powiecie Chełmskim.
Członek Zarządu Lokalnej Grupy Działania PROMENADAS12, Stowarzyszenia Wspierania Aktywności Lokalnej Stella, Stowarzyszenia Rozwoju Innowacji i Biznesu „Integracja”
Iwona Kędziera
Członek zespołu doradczego
Iwona Kędziera – członek Zarządu Janowskiego Stowarzyszenia Niesienia Pomocy „HUMANUS”. Absolwentka pedagogiki pracy socjalnej Uniwersytetu Marii Curie – Skłodowskiej w Lublinie, Organizacji Pomocy Społecznej i Zarządzania Instytucjami Pomocy Społecznej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Zarządzania Gospodarką Społeczną o specjalności ekonomia społeczna na Uniwersytecie Warszawskim oraz Zarządzania Organizacjami Pozarządowymi w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie.
Posiada uprawnienia coacha. Od początku pracy zawodowej związana z reintegracją społeczną i zawodową osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Specjalista z zakresu ekonomii społecznej. Jest Członkiem Wspierającym Krajowego Komitetu Rozwoju Ekonomii Społecznej. Posiada praktyczną znajomość w zakresie funkcjonowania podmiotów reintegracji społecznej i zawodowej – pracowała w Centrum Integracji Społecznej w Lublinie, Klubie Integracji Społecznej i Ośrodku Aktywizacji Społecznej i Zawodowej.
Zarządzała Centrum Ekonomii Społecznej w Lublinie. Kierowała projektami współfinansowanymi ze środków krajowych oraz środków Unii Europejskiej. Pracowała w Regionalnym Ośrodku Polityki Społecznej w Lublinie na stanowisku specjalisty ds. ekonomii społecznej i zarządzała procesem opracowania wojewódzkiego dokumentu strategicznego z zakresu rozwoju ekonomii społecznej w województwie lubelskim „Wieloletniego regionalnego planu działań na rzecz promocji i upowszechniania ekonomii społecznej oraz rozwoju sektora ekonomii społecznej i jej otoczenia w regionie na lata 2013 – 2020”. Ponadto była odpowiedzialna za opracowanie dwóch obszarów Strategii Polityki Społecznej Województwa Lubelskiego na lata 2014 – 2020 (ekonomia społeczna i rozwój kapitału społecznego).
Była animatorem procesu tworzenia i funkcjonowania Regionalnej Platformy Współpracy w Województwie Lubelskim w okresie wdrażania Pilotażu Modelu Lokalnej Współpracy. Trenerka i doradca z zakresu ekonomii społecznej. Współautorka publikacji „Katalog Inicjatyw Społecznych w powiecie janowskim” (nr ISBN 978-83-938139-1-9), „Leksykon Ekonomii Społecznej” (nr ISBN 978-83-938139-3-3), autorka publikacji „Ekonomia społeczna dla dzieci i młodzieży”.
Justyna Czernij-Jezierska
Członek zespołu doradczego
Justyna Czernij-Jezierska – Pedagog, doradca zawodowy, coach. Osoba posiadająca ponad 20 – letnie doświadczenie zawodowe, w tym Domu Pomocy Społecznej w pracy z osobami starszymi i niepełnosprawnymi oraz Specjalistycznym Ośrodku Wsparcia z osobami doznającymi przemocy. Społeczny kurator sądowy do spraw rodzinnych i nieletnich.
Z ramienia organizacji zaangażowana w działania na rzecz rodziny, dzieci, osób dotkniętych przemocą i aktywizacji osób starszych. Posiada bogate doświadczenie w realizacji programów autorskich profilaktyczno – terapeutycznych, prowadzeniu szkoleń. Trener warsztatów dla młodzieży, osób dorosłych i starszych, w tym z zakresu komunikacji interpersonalnej, asertywności, radzenia sobie ze stresem, wzmacniania poczucia własnej wartości oraz profilaktyki zdrowia, edukacji zdrowotnej, pomocy przedmedycznej.
Od 2010 roku zaangażowana również w realizację programów na rzecz przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu osób pozostającym bez zatrudnienia, jako doradca zawodowy.
Aktualnie aktywnie działa w obszarze ekonomii społecznej. Od 2015 jest Kierownikiem Centrum Integracji Społecznej w Mienianach oraz Prezesem Stowarzyszenia „ Przystań” Mieniany prowadzącego działalność na rzecz reintegracji społecznej i zawodowej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.
Marlena Tulewicz
Członek zespołu doradczego
Marlena Tulewicz – specjalista pracy socjalnej, pedagog resocjalizacyjny, polityk społeczny, wykładowca, szkoleniowiec, trener.
Od lat związana jestem z pomocą społeczną – jako specjalista pracy socjalnej zajmuję się zapobieganiem wykluczeniem społecznym wśród grup wysokiego ryzyka, jestem autorką programów pomocowych realizowanych z powodzeniem przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Puławach , uczestniczyłam w tworzeniu Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych dla miasta Puławy, współtworzyłam Program Aktywności Lokalnej, współpracowałam z wydawnictwem Verlag Dashofer pisząc artykuły z zakresu mediacji, pracy socjalnej i wolontariatu w miesięczniku „Pracownik Socjalny”.
Od 2005 roku jako mediator sądowy pomagam w dochodzenia do porozumienia stronom postępowań karnych, cywilnych i rodzinnych.
Ukończyłam Szkołę Trenerów Organizacji Pozarządowych przygotowującą do pracy trenerskiej. Od 2012 roku zarządzam Klubem Integracji Społecznej i jako koordynator programów i projektów z zakresu pomocy i integracji społecznej wspomagam proces aktywizacji społecznej i zawodowej osób, które wymagają takiego wsparcia.
Prowadzę otwarte i zamknięte szkolenia i warsztaty min. dla kadr pomocy społecznej, słuchaczy studiów podyplomowych, studentów z zakresu : rozwiązywania konfliktów, mediacji jako narzędzia pracy socjalnej i alternatywnego rozwiązywania konfliktów, komunikacji interpersonalnej, budowania zespołów, zarządzania czasem, współpracy podmiotów ekonomii społecznej oraz tworzenia instytucji ekonomii społecznej a także warsztaty z szerokiego zakresu komunikacji dla grup marginalizowanych.
Katarzyna Redner
Członek zespołu doradczego
Katarzyna Redner – psycholog, doradca zawodowy, terapeutka TSR, angażuje się aktywnie na rzecz osób, rodzin doświadczających przemocy, osób starszych. Absolwentka Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II na kierunku Psychologia (2004 rok) i Wyższej Szkoły Nauk Społecznych w zakresie Doradztwa Zawodowego (2011 rok).
Na co dzień pracuje, jako psycholog w Specjalistycznym Ośrodku Wsparcia, jest członkiem Zespołu Interdyscyplinarnego d.s. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie. Prowadzi terapię indywidualną i grupową z osobami doświadczającymi przemocy i sytuacji kryzysowych. Pracuje m.in. z wykorzystaniem metody Skoncentrowanej na Rozwiązaniach z wykorzystaniem Porozumienia Bez Przemocy.
Od 2009 r. aktywnie uczestniczy w realizacji projektów na rzecz przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu osób pozostającym bez zatrudnienia, jako doradca zawodowy, psycholog.
Od 2010 r. podejmuje inicjatywy społeczne na rzecz rodzin, osób starszych w ramach stowarzyszenia „BEZ GRANIC”, którego jest viceprezesem. Jest autorką wielu autorskich projektów na rzecz przeciwdziałania krzywdzenia małych dzieci, kobiet, a także inicjatyw na rzecz osób starszych, przeciwdziałające wykluczeniu społecznemu i podnoszące ich aktywność.
Piotr Sawicki
Członek zespołu doradczego
Piotr Sawicki – pracownik Powiatowego Urzędu Pracy w Janowie Lubelskim. Od 2002 roku administrator systemów teleinformatycznych Publicznych Służb Zatrudnienia. Zainteresowania: paralotniarstwo i trekking.